Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Wideo W. Łyczywek, montaż M. Papke [Radio Szczecin]
Uczniowie szczecińskich liceów odwiedzili niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Ravensbrück. Wizytę zorganizował szczeciński IPN. Mija 80. rocznica likwidacji obozu i ewakuacji więźniów i więźniarek.
Życie obozowe kobiet przypominało prawdziwe piekło - mówi dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński.

- Więźniarki były wykorzystywane do pracy ponad siły, przetrzymywane w barakach w fatalnych warunkach. Te warunki powodowały, że była bardzo wysoka śmiertelność z powodu różnych chorób, niedożywienia. To była wielka trauma - podkreśla Męciński.

Dla większości młodych ludzi to była pierwsza okazja poznania tego tragicznego miejsca.

- Na pewno po tym miejscu będę miała dużo przemyśleń. Miejsce jest naprawdę fascynujące i przerażające jednocześnie. - Jest to miejsce, które powoduje we mnie różne przemyślenia na temat tego, co tutaj się kiedyś działo. Kryje się tutaj ta straszna historia tych eksperymentów na kobietach. - Dużo rzeczy mnie szokowało. Moim zdaniem warto zwiedzać takie miejsca. - Wiem, że to jest historia i że to już było, i po prostu ludzie powinni się tego nauczyć, żeby nie powtórzyć takich błędów - mówili odwiedzający.

Nie tylko młodzież była tam po raz pierwszy, pan Andrzej Fiet, syn jednej z więźniarek, także po raz pierwszy zobaczył miejsce kaźni swojej matki.

- Nie zdążyliśmy tu przyjechać za życia mojej mamy i babci, ale w końcu się udało, postawiliśmy lampki. Pewnego rodzaju ulga nastąpiła. Takie historie odchodzą z ludźmi i z pamięcią ludzką - mówi Fiet.

Spośród 130 tysięcy więźniarek obozu blisko 40 tysięcy stanowiły Polki.

Obóz w Ravensbrück powstał w marcu 1939 r. Był jedynym kobiecym obozem koncentracyjnym w Trzeciej Rzeszy, pełnił tę funkcję do czasu utworzenia oddziału kobiecego w Auschwitz w 1942 r.

Na więźniarkach wykonywano okrutne pseudonaukowe eksperymenty.

Obóz został wyzwolony przez wojska radzieckie 30 kwietnia 1945 r., wcześniej próbowano zacierać ślady zbrodni, przede wszystkim zabijając świadków. 8 tysięcy więźniarek wywieziono do Szwecji i Danii, 20 tys. brało udział w tzw. marszach śmierci - były ewakuowane na zachód.

Edycja tekstu: Kamila Kozioł, Elżbieta Bielecka
Życie obozowe kobiet przypominało prawdziwe piekło, mówi dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński.
Dla większości młodych ludzi to była pierwsza okazja poznania tego tragicznego miejsca.
Nie tylko młodzież była tam po raz pierwszy, pan Andrzej Fiet, syn jednej z więźniarek, także po raz pierwszy zobaczył miejsce kaźni swojej matki.
Relacja Weroniki Łyczywek z audycji "Tematy i Muzyka" [Radio Szczecin]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01
  reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty