FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA
Grechuta Anava Fama 1968
Grechuta Anava Fama 1968
Piosenki Marka Grechuty przywróciły Polakom najpiękniejsze strofy naszej poezji romantycznej. Przy nich miliony rodaków zakochiwały się i wyznawały sobie miłość. A refren „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy” ciągle budzi w wielu z nas nadzieję.
I tak za jego sprawą płynęły z estrady strofy Mickiewicza, które słuchacze znali na pamięć z lektur szkolnych – teraz w nowym olśniewającym blasku: „Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?”. Grechuta tłumaczył: „Za swoją misję uważałem pobudzanie do marzeń, wywoływanie w odbiorcy emocji, o których zapomina w codziennym życiu”. I te marzenia – miłosne i subtelne – słychać w kolejnych tytułach, które nuciła cała Polska: „Będziesz moją panią”, „Nie dokazuj”, „W dzikie wino zaplatani”, „Twoja postać”…
Piosenki Marka Grechuty rzadziej goszczą dzisiaj na antenach radiowych, ale udało się je chyba "ocalić od zapomnienia". Kolejna edycja Grechuta Festival Świnoujście przypadała w 50. rocznicę debiutu artysty w świnoujskim amfiteatrze podczas festiwalu FAMA. To właśnie w 1968 roku Grechuta był zwycięzcą tej imprezy. Było to też pretekstem do realizacji tego reportażu. Strażniczką pamięci artysty jest Danuta Grechuta, która przez 36 lat trwała przy nim na dobre i złe. Jak pamięta ten świnoujski, studencki czas? Jakie było życie u boku artysty tego formatu, w niełatwych dla sztuki czasach?
"Grechuta. Ślady na piasku" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny, w realizacji dźwiękowej Marcina Mazurkiewicza. W audycji wykorzystano archiwalne nagrania Radio Szczecin Aliny Głowackiej. Dzisiaj o 19-tej
Fot. Karolina Stefaniak [Radio Szczecin]
Fot. Karolina Stefaniak [Radio Szczecin]
Centrum Adopcyjne „Dom Gryzoni” powstało półtora roku temu i było pomysłem Pani Karoliny Zabielskiej i jej męża – bohaterów dzisiejszego reportażu. Od tego czasu właściciele znajdują nowe, kochające domy dla swoich podopiecznych. Dzielą się też swoją wiedzą i uczą najmłodszych przez zabawę odpowiedzialności za żywą istotę.
Można tu oddać niechcianego już pupila, ale także zostawić zwierzę na czas wyjazdu, mając pewność, że otrzyma tu dobrą opiekę i profesjonalną pomoc w razie takiej potrzeby.
Jak zostać rodziną adopcyjną dla podopiecznych Domu Gryzoni? Jak wspomóc działalność Centrum i co jest paliwem napędowym dla Pani Karoliny by ratować porzucone gryzonie.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu "To nie bambistyczny świat" Karoliny Stefaniak w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai. Premiera dziś po 19-tej w audycji Fonosfera.

A po reportażu zapraszamy na rozmowę z behawiorystką Julią Juskowiak i właścicielką dwóch psów, dwóch kotów i dwóch szynszyli Sonia Kriszniok
To nie bambistyczny śwat -Reportaż Karoliny Stefaniak
Rozmowa po reportażu To nie bambistyczny świat
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
"Sydonia. Słowo się rzekło" - tej książki można słuchać w Radiu Szczecin. W poniedziałkowej Fonosferze, Elżbieta Cherezińska opowie o tym dlaczego bohaterka jej powieści, to bardzo współczesna postać. Będą też fragmenty książki, które przeczyta Filip Kosior. Zapraszam po 19, Joanna Skonieczna

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. W 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.
Jeśli chcecie poznać tę historię, to zapraszamy do słuchania Radia Szczecin. Od poniedziałku do piątku - po 11 - na naszej antenie audiobook. Teraz to powieść Elżbiety Cherezińskiej "Sydonia. Słowo się rzekło". Książkę czytają: autorka i Filip Kosior.
Aleksandra Bogusławska z rodziną Siewierów na Pogodnie | "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi | "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi
Aleksandra Bogusławska z rodziną Siewierów na Pogodnie | "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi | "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi
Jakie były początki polskiego Szczecina? Jak czuli się tu pierwsi powojenni mieszkańcy? Dziś w Fofosferze historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie zamieszkała tuż po IIWŚ.
W Fonosferze przypomnimy dziś reportaż Małgorzaty Furgi "Rodzinne gniazdo". Reportaż powstał w czasie realizacji jednego z projektów Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość.
A po reportażu porozmawiamy o losach ludzi, którzy przyjechali do Szczecina 80 lat temu.
Moim gościem będzie Marcin Grzelak, szczeciński autor, którego najnowsza książka "Martwe mleko" ukaże się już 7 maja. Patronat nad powieścią objęło m.in Radio Szczecin. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Niebieskie.
"Martwe mleko" to opowieść o zbrodni bez kary, o przyszłości i ludziach bezradnych wobec przeznaczenia. Początek tej historii to wydarzenia do których Niemcy dopuścili się w 1943 roku pod Puszczą Świętokrzyską…
O Szczecinie, jako mieście do którego można było uciec przed przeszłością, porozmawiamy po 19. Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Zespół Kresowianki z Letnina
Zespół Kresowianki z Letnina
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Zamiłowanie do śpiewu i muzyki ludowej wyniósł z rodzinnego domu. Potem grywając na wiejskich weselach poznawał też inne melodie, które przywieźli ze sobą nowi mieszkańcy zachodniopomorskich wsi. W listopadzie 1983 r. bohater dzisiejszej opowieści Ryszard Głogowski, spotkał ”kobiety swojego życia” czyli mieszkanki wsi Letnin. Namówił je do założenia zespołu śpiewaczego, znanego po nazwą "Kresowianka", ale także podobnie jak, znany polski etnograf Oskar Kolberg, wędrował od domu do domu spisując słowa i nuty ludowych melodii. Dzięki jego wieloletniej pracy udało się ocalić od zapomnienia wiele starych pieśni, a panie z „Kresowianek” przeżyły przygodę o jakiej nigdy nie marzyły. Przypomnimy dzisiaj historię pana Ryszarda Głogowskiego i jego żony Haliny związaną wykonawcami muzyki tradycyjnej opisaną przez Małgorzatę Furgę w reportażu zatytułowanym "Z Kolbergiem po ziemi pyrzyckiej" dzisiaj po 19-ej. Po reportażu porozmawiamy o następcach Pana Ryszarda, a są nimi Dorota Kurkowicz i Piotr Braszak, którzy szukają pieśni przywiezionych na Pomorze Zachodnie przez osadników po 1945 roku.
Fot. Archiwum bohaterki reortażu
Fot. Archiwum bohaterki reortażu
Wszyscy chcą prowadzić życie z pasją, bo pobudza zmysły, wyzwala pozytywne emocje i nadaje życiu kierunek. Sprawiają, że nabiera ono kolorów i większego sensu.

Brak pasji prowadzi do nudy, pustki, a nawet depresji i destrukcyjnych uzależnień. Dowodzą tego badania naukowe opublikowane między innymi w Journal of Happiness Studies. Naukowcy wykazali również, że posiadanie dwóch pasji jest lepsze niż jednej, nawet gdy całkowita ilość czasu zainwestowana w dwie pasje, była taka sama, jak czas zainwestowany w jedną pasję.

Bohaterka dzisiejszego reportażu jest tego najlepszym przykładem.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Ruda” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
Po reportażu rozmowa z Agnieszką Bączkowską – psychologiem.

Fonosfera dziś po 19-tej.
"Ruda" reportaż Anny Kolmer, real. dźw. Aleksandra Mazur-Woroniecka
Rozmowa po reportażu Agnieszka Bączkowska-Sopór prycholog, terapeuta.
Karolina Ćwiek-Rogalska w debacie Radia Szczecin "Świnoujście, Szczecin, Wałcz - tożsamość miejsca"
Karolina Ćwiek-Rogalska w debacie Radia Szczecin "Świnoujście, Szczecin, Wałcz - tożsamość miejsca"
Ostatni dni większość z nas spędziła na rodzinnych spotkaniach, spacerach i przy świątecznym stole. Stole, na którym pojawiły się potrawy z różnych zakątków obecnej i dawnej Polski. Dlaczego? Dlaczego w jednej rodzinie na stole są kresowe łakocie, wielkopolskie pyry z gzikiem i charakterystyczne dla Mazowsza drożdżowe baby?

O tym właśnie jest książka Karoliny Ćwiek-Rogalskiej „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”. To opowieść o „wielkiej historii, polityce, propagandzie, układach międzynarodowych, budowie pamięci, mitów i ich dekonstrukcji. A także o codziennych ludzkich wyborach, które trzeba było podejmować w nowej rzeczywistości. O decyzjach trudnych, które wielu przemilczało.” (źródło radionaukowe.pl). "Ziemie..." to też historia osobista. Historia o zapuszczaniu korzeni na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Radio Naukowe.

Pracę Karoliny Ćwiek-Rogalskiej nominowano do w wielu konkursach: do Nagrody im. Marcina Króla 2025, nagrody Mądra Książka Roku, do 21. edycji Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” 2025. Książka znalazła się też na liście prac zakwalifikowanych do VI edycji konkursu o Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” oraz ostatnio do Nagród Historycznych "Polityki" w kategorii prace popularnonaukowe.

O książce porozmawiamy dziś po 19 w Radiu Szczecin. Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Z autorką będzie się też można w najbliższym czasie spotkać w wielu miejscach, także w naszym województwie, m.in 3 czerwca w Choszcznie w MBP.
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
"Sydonia. Słowo się rzekło" - już od jutra tej książki będzie można słuchać w Radiu Szczecin. Dziś w Fonosferze, Elżbieta Cherezińska opowie o tym dlaczego bohaterka jej powieści, to bardzo współczesna postać. Będą też fragmenty książki, które przeczyta Filip Kosior. Zapraszam po 19, Joanna Skonieczna

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. W 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.
Jeśli chcecie poznać tę historię, to już od jutra zapraszamy do słuchania Radia Szczecin. Od poniedziałku do piątku, po 11, na naszej audiobook, powieść Elżbiety Cherezińskiej "Sydonia. Słowo się rzekło". Książkę czytają: autorka i Filip Kosior.
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
W niedzielę, po 11 przypomnimy słuchowisko "Beksa". To adaptacja powieści Marcina Grzelaka. Bohaterami tej historii są ludzie poobijani przez los, którzy próbują wyplątać się z mafijnych macek.

W radiowej wersji powieści zagrali aktorzy trzech szczecińskich teatrów: Polskiego, Współczesnego i Pleciugi. W głównej roli wystąpił Mikołaj Matczak.

Scenariusz i reżyseria: Magdalena Wleklik, realizacja dźwięku: Krzysztof Skonieczny, grafika i wideo: Wojciech Ochrymiuk, pomysł i produkcja: Joanna Skonieczna.

Jeśli chcesz posłuchać tej opowieści - kliknij tutaj

W Radiu Szczecin, można też było słuchać audiobooka na podstawie powieści Marcina Grzelaka. "Beksy", którą czyta Mikołaj Krawczyk posłuchacie tutaj
KGW w Daleszewie przygotowuje wielkanocne palmy i stroiki | „Czym chata bogata" - reportaż Anny Kolmer
KGW w Daleszewie przygotowuje wielkanocne palmy i stroiki | „Czym chata bogata" - reportaż Anny Kolmer
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: Sławomir Sochaj autor książki "Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane"
Przed nami Wielkanoc - dla wielu z nas to czas związany przede wszystkim z rodziną. To wspólne przygotowania, gotowanie i robienie ozdób oraz rozmowy. Każdy dom ma swoje tradycje i przyzwyczajenia. Na Pomorzu Zachodnim są one bardzo odmienne, bo rodziny większości z nas, pochodzą z bardzo różnych zakątków dawnej Polski.
Do tradycji wracają działające w wielu wsiach Koła Gospodyń Wiejskich. Jedno z nich, tuż przed Świętami odwiedziła kilka lat temu Anna Kolmer.
Reportaż „Czym chata bogata" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur - Woronieckiej przypomnimy dziś po po 19. Po reportażu rozmowa o tożsamości Pomorza Zachodniego. Naszym gościem będzie Sławomir Sochaj autor książki "Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane".

Spotkanie ze Sławomirem Sochajem w Trafostacji Sztuki cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Rozmowę prowadził Eryk Krasucki. „Niedpolska” to połączenie eseju, reportażu i prozy wspomnieniowej. W książce jest też sporo wywiadów. Autor skupia się w niej na Dolnym Śląsku, ale można w niej znaleźć też sporo rozmów i odniesień do Szczecina i Pomorza Zachodniego.

„Niedopoloska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filtry. Sławomir Sochaj to potomek przesiedleńców, tropi różnice pomiędzy Polską poniemiecką a popolską. Podróżuje, wczytuje się w mapy i statystyki, ogląda filmy. Śledzi losy dzieł sztuki wywiezionych po wojnie z „odzyskanych” kościołów.

Ze Sławomirem Sochajem rozmawiała Joanna Skonieczna.
1234567