Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Janusz Wilczyński
Do Radia Szczecin zgłosił się pan Przemysław, który zaproponował przekazanie trzech biletów na piątkowy finał Pucharu Polski w Warszawie na licytację dla Adasia Orlika. Są to miejsca obok siebie, a w dodatku to bilety VIP Gold z zapewnionym miejscem parkingowym. Licytacja potrwa do czwartku do godziny 12.nAdaś Orlik jest synem naszego redakcyjnego kolegi Sławka. Chłopczyk choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Na jego leczenie potrzeba 15 milionów złotych. Licytacja jest na facebooku - Licytacje dla Adasia w walce przeciw DMD.

Wczoraj w jednym z krakowskich szpitali pacjent zabił lekarza. Wiemy, że sprawca był pacjentem tragicznie zmarłego medyka. Morderca to funkcjonariusz Służby Więziennej, ostatnio przebywał na urlopie zdrowotnym. Czy tej tragedii można było uniknąć? Rozmowa z dr.Jerzym Pobochą - psychiatrą z Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej.

Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zostało uznane najlepszym w Polsce w rankingu magazynu "Strefa Gospodarki". Jakie kryteria zdecydowały o zwycięstwie Szczecina? Naszym gościem jest Grażyna Szatkowska - prezes STBS. Panią prezes zapytamy też, czy TBS będzie dobudowywał windy dla tak zwanych "więźniów czwartego piętra"?

Od 1 maja drożej zapłacimy za przejazd komunikacją miejską w Szczecinie. Wzrastają też opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania. W SPP są również inne zmiany. Jakie? Rozmowa z rzecznikiem prasowym spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciechem Jachimem.

Przed nami majówka. Pogoda sprzyja wypoczynkowi w lasach i nad jeziorami. Jednak mamy także suszę. Jak bezpiecznie wypoczywać na łonie natury. Rozmowa z kierownikiem Wydziału Lasów Miejskich Szczecina Krzysztofem Matuszakiem.

I wracamy do zbiórki na leczenie Adasia Orlika. W sobotę, 3 maja, w Kołobrzegu na Skwerze Pionierów odbędzie się festyn na rzecz chłopca. Jakie atrakcje czekają na uczestników? O tym mówi organizatorka wydarzenia Wiktoria Sobocińska.

Zaprasza Janusz Wilczyński
Komisja Europejska chce poprawić bezpieczeństwo na drogach i proponuje przeprowadzanie corocznego przeglądu technicznego dla używanych samochodów. Ubocznym celem tych zmian ma być redukcja zanieczyszczenia powietrza. Według urzędników starsze auta częściej mają wady techniczne i w związku z tym częściej uczestniczą w wypadkach. Istotną rolę odgrywają również aspekty środowiskowe: technicznie przestarzałe samochody często odpowiadają za nieproporcjonalnie wysoką część szkodliwych emisji spalin – pomimo ich niewielkiego udziału w całkowitej flocie. Dotyczy to w szczególności samochodów osobowych i dostawczych, które mają więcej niż dziesięć lat. O tym pomyśle mówi na naszej antenie prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Diagnostów Samochodowych Waldemar Witek.

Awaria energii elektrycznej sparaliżowała w poniedziałek Hiszpanię i Portugalię. Przestał działać m.in. transport publiczny, a w niektórych placówkach, jak szpitale czy lotniska włączono zasilanie awaryjne. W niemal obu krajach udało się przywrócić energię elektryczną, jednak nie wszystko jeszcze działa w pełni. Problemy są m.in. z przywróceniem pełnego funkcjonowania transportu i niektórych usług. Hiszpania i Portugalia jednak powoli wracają do normalności. Czy Polsce może grozić podobna awaria? O sytuacji w audycji mówi Karol Byzdra z Energetyki24.

Ostatnie dni na złożenie deklaracji podatkowej za 2024 rok. Do 30 kwietnia należy złożyć PIT i rozliczyć się z fiskusem, niezależnie od tego, czy osiągałeś dochody z pracy, działalności gospodarczej czy emerytury. To obowiązek, który dotyczy około 21 milionów Polaków. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, warto działać teraz, aby uniknąć problemów z niedopłatami. Maciej Koniuszewski, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie mówi w naszej audycji o tym, jak zrobić to szybko i bez wychodzenia z domu oraz o tym, co stanie się, jeśli nie złożymy deklaracji podatkowej w wyznaczonym terminie.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Ulica Dębogórska w Szczecinie często bywa zastawiana przez ciężarówki, które czekają na wjazd na Nabrzeże Oko. Otrzymywaliśmy wiele telefonów w tej sprawie.
Rzecznik szczecińskiej Straży Miejskiej, Joanna Wojtach, mówiła o rozwiązaniu, jakie planuje wdrożyć kierownictwo Nabrzeża Oko.

Nasza słuchaczka - mama niepełnosprawnego dziecka, otrzymała żądanie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń ze Szczecińskiego Centrum Świadczeń.
Zdaniem słuchaczki, urzędnik wprowadził ją w błąd.
W lutym tego roku poinformował ją, że zasiłek opiekuńczy się należy do czasu obowiązywania decyzji o jego przyznaniu, czyli do końca marca.
Do zwrotu jest spora kwota, ponad 6 tysięcy złotych.
Naszym gościem był Maciej Homis, rzecznik Miasta ds. pomocy społecznej.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasz Słuchacz chciał zapłacić gotówką w Starostwie Powiatowym w Policach. Okazuje się, że jest to niemożliwe. Naszym gościem była Sylwia Turkiewicz ze starostwa.

1 maja drożeją bilety w szczecińskiej komunikacji miejskiej, naszym gościem był rzecznik ZDiTM Kacper Reszczyński, który mówił też o uzupełnieniu brakującego oznakowania na ścieżce rowerowej przy ul. Sobola.

W audycji powróciliśmy do sprawy parkowania przy skrzyżowaniach. Naszym gościem był kierownik referatu ds. organizacji ruchu w Urzędzie Miasta w Szczecinie Marcin Charęza.

Napisał do nas pan Paweł: "dziś w nocy miał miejsce pożar materiałów z rozbiórki dawnego hotelu Ibis Budget przy Janiszewskiego 2, dawna Reda. Jest to o tyle znamienne, że w ciągu ostatnich paru miesięcy trzykrotnie zgłaszałem na alertszczecin.pl fakt wypalania śmieci przez ekipę rozbiórkową (28 stycznia, 2 lutego, 8 lutego)". W poniedziałek w tej sprawie wypowie się rzeczniczka Straży Miejskiej Joanna Wojtach.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nasz Słuchacz zwrócił uwagę na brak spójnego systemu dot. klimatyzacji czy ogrzewania w komunikacji miejskiej: "zwracałem się z pismami do SPA Dąbie ze sprawą zablokowanych okien i zamkniętym dachu przy wyłączonej klimatyzacji. Problem czasami wygląda jeszcze inaczej. Wszystkie okna są odblokowane, pasażerowie je bezmyślnie otwierają przy włączonej klimatyzacji z czego wychodzi na to, że robi się gorący nawiew w pojeździe, bo powietrze z zewnątrz miesza się z powietrzem wewnątrz". Naszym gościem był prezes spółki Włodzimierz Sołtysiak.

Nasz Słuchacz zwrócił uwagę na nowy rodzaj reklam - świecący panel montowany z tyłu pojazdu. Czy to dozwolone? Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który mówił też o tym, że od 1 maja maszyniści nie będą już musieli obowiązkowo podawać sygnału dźwiękowego "baczność" przed przejazdami kolejowo-drogowymi, na których znajdują się rogatki albo sygnalizacja dźwiękowa i świetlna. Zmiany komentował też prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek.

Majówka zbliża się wielkimi krokami, nasz Słuchacz pyta o legalność picia alkoholu "pod chmurką". Naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach, która mówiła też o deratyzacji: "jest ona obowiązkiem każdego właściciela, posiadacza bądź zarządcy nieruchomości. Nienależyte wykonanie tego obowiązku, może spowodować odpowiedzialność za wykroczenie – czyli nałożeniem przez strażnika miejskiego mandatu do 500 zł".

Rusza program "Wygrana Rodzina w Szczecinie", który obejmie kompleksowym wsparciem rodziny z północnych dzielnic naszego miasta, wymagające pomocy w wychowaniu dzieci, borykające się z problemami finansowymi. O szczegółach mówił rzecznik miasta ds. pomocy społecznej Maciej Homis.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Mimo opadów deszczu w ostatnich dniach sytuacja w lasach pod kątem suszy nie poprawiła się. Naszym gościem był Mateusz Bzdęga z Nadleśnictwa Kliniska.

W Szczecinie będzie całodobowy gabinet weterynaryjny, naszym gościem był Leonard Gugała.

Napisała do nas pani Ania: "w sprawie likwidacji obiektów znajdujących się na os. Słonecznym przy ul. Rydla 93. Na tym osiedlu mieszka większość ludzi starszych jest szkoła dużo dzieci. Spółdzielnia Mieszkaniowa Dąb chce wszystko zlikwidować i na tak pięknym miejscu postawić blok mieszkalny". Naszym gościem był prezes SM Dąb Krzysztof Wierzba.

Napisał do nas także pan Tomasz: "weszło nowe prawo - zakaz fotografowania obiektów strategicznych. Teraz tabliczki z zakazem mają umocowanie w prawie. Wcześniej takie tabliczki nic nie znaczyły. Ale ciekawi mnie kilka kwestii. W samochodzie mam kamerkę która rejestruje cały czas drogę i nagrywa. Czy przy takich obiektach muszę wyłączać kamerkę? Co ze street view? Przecież tam zdjęcia są dostępne. Czy google dostanie mandat? Czy każdy może teraz powiesić sobie taką tabliczkę i zakazać fotografowania sklepu czy domu?". Naszym gościem był ekspert do spraw bezpieczeństwa, Wydział Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet w Białymstokuprof. Daniel Boćkowski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Pan Michał zaparkował na ul. Bolesława Śmiałego w szczecińskiej strefie płatnego parkowania, niestety jest tam tzw. czerwona strefa, a nasz Słuchacz wykupił żółtą. Naszym gościem był rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim, który mówił też o podwyżkach dot. parkowania, które wejdą w życie już w przyszłym miesiącu.

"Toaleta to nie śmietnik - powoli rozpoczyna się sezon na 'Nie ruszaj to na Święta', który często kończy się festiwalem 'Zepsuło się, trzeba wyrzucić'. To daje zestawienie dwóch niebezpiecznych zjawisk. Z jednej strony kupujemy i gotujemy za dużo, nadwyrężając portfel, by później nadmiar trafił do toalety, obciążając sieć kanalizacyjną. Wtedy o kłopoty bardzo łatwo. Przypominamy, że nadwyżką potraw warto podzielić się z innymi, na przykład przekazując do Jadłodzielni. Wyrzucanie sałatek czy wylewanie zupy do toalety to najgorsze rozwiązanie" - apeluje szczeciński ZWiK. Naszym gościem była rzeczniczka spółki Hanna Pieczyńska.

Nasz Słuchacz "Rowerzysta" zwrócił uwagę na brak oznakowania ścieżki rowerowej przy ul. Sobola. W efekcie kierowcy zrobili sobie z niej parking. Zapytaliśmy o sprawę ZDiTM, czekamy na odpowiedź.

Napisał do nas pan Filip w sprawie: "nieestetycznego słupa, który został ustawiony na środku zabytkowego Placu Grunwaldzkiego w Szczecinie. Obiekt ten wyraźnie szpeci otoczenie – zarówno pod względem formy, jak i kolorystyki, która rażąco odbiega od charakteru i estetyki tego reprezentacyjnego miejsca. Słup nie tylko zaburza wizualny ład przestrzenny placu, ale stał się również miejscem do wieszania przypadkowych, często nielegalnych ogłoszeń, co potęguje wrażenie bałaganu i zaniedbania". Sprawdzamy, czy służby mogą chociaż zidentyfikować osoby naklejające ogłoszenia.

Napisał do nas pan Łukasz: "niedawno byłem w Międzyzdrojach i doszło do bardzo nieprzyjemnego zdarzenia na głównym pasażu, pomiędzy mną a osobami powiązanymi z grą w 3 kubki. Szedłem sobie pasażem i robiłem jakieś zdjęcia telefonem. Idąc tak natknąłem się właśnie na "3 kubki" ale nie zwracałem na to szczególnej uwagi i szedłem dalej. Nagle podeszło do mnie 2 silnych panów i kazali mi usuwać zdjęcia i mówili że tu jest zakaz robienia zdjęć i nagrywania filmów. Prawdopodobnie myśleli że robiłem zdjęcia temu procederowi - a tak nie było. Po wymianie zdań i gróźb z ich strony odpuścili i ja poszedłem dalej. Czy to jest normalne w Międzyzdrojach?". Naszym gościem była rzeczniczka Komendanta Powiatowego Policji w Kamieniu Pomorskim mł. asp. Katarzyna Jasion.

Nasz Słuchacz mając skierowanie od lekarza rodzinnego poszedł z dzieckiem do lekarza specjalisty, ten odmówił mu wypisania zwolnienia lekarskiego, tłumacząc się kontrolami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Naszym gościem był rzecznik regionalnego oddziału ZUS w Szczecinie Karol Jagielski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisał do nas Słuchacz w sprawie SPP: "parking przy ulicy Rayskiego. Próbując pobrać bilet na krótki darmowy postój parkometr już na początku pokazał mi, że dla mnie już niema darmowego postoju, musiałem zapłacić 1 zł za postój. Kolejnym punktem mojego postoju była ulica Malczewskiego. Już byłem przygotowany na opłatę 1 zł za krótki postój. Ku mojemu zdziwieniu parkometr pokazał mi że mogę pobrać bilet na darmowy postój". Sprawę wyjaśniał rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim, który mówił też o innym przypadkach dot. bezpłatnych 15 minut, a także o wysokich krawężnikach w strefie i miejscach dla niepełnosprawnych przy dworcu kolejowym Szczecin Główny.

Część mieszkańców Radziszewa w gm. Gryfino protestuje przeciwko budowie kolejnych stacji benzynowych przy ul. Ogrodowej. Naszym gościem byli rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk oraz jeden z protestujących, pan Grzegorz.

Nasz Słuchacz kupił soundbar, który jego zdaniem zepsuł się. Sprzedawca i serwis jednak nie uznają wady. Co wtedy? Naszym gościem był Krzysztof Bartnik z biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji powróciliśmy do tematu parkowania w obrębie skrzyżowań - takich miejsc jest sporo w Szczecinie, publikujemy kilka przykładów, kilka podesłał nam pan Grzegorz Gruca ze Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Naszymi gośćmi byli Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz radny KO z Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Mobilności, Klimatu i Zwierząt w Radzie Miasta Andrzej Radziwinowicz.

Napisał do nas pan Andrzej: "proszę o interwencję w ZDiTM lub właścicieli sieci podziemnej. Coś niedobrego się dzieje na Ku Słońcu przy Księcia Witolda. Asfalt jest pofałdowany i zapadnięty na szerokości dwóch pasów jezdni, zapadnięcie pogłębia się". Naszym gościem był rzecznik ZDiTM Kacper Reszczyński, który mówił też o tym, kiedy zamontowane zostaną windy na kładce przy ul. Hangarowej.

Napisała do nas Słuchaczka w sprawie kolejek przy filii Urzędu Miasta przy ul. Rydla: "stoję właśnie w kolejce i przypominają mi się dawne czasy, gdy byłam dzieckiem. Skoro nie ma możliwości umawiania wizyt przez internet (rejestracja pojazdu) i petenci nie są obsługiwani na bieżąco, to może chociaż ławeczki przed urzędem?".
Zaprasza Janusz Wilczyński
W audycji Czas Reakcji odpowiemy na pytanie naszego słuchacza, który zwraca uwagę na problem z rejestracją pojazdów na terenie Goleniowa. Słuchacz zwraca uwagę na opóźnienia i kolejki w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego i pyta czy w związku zaistniałą sytuacją nie można zatrudnić więcej osób do obsługi interesantów. Do sprawy na antenie Radia Szczecin odniosła się sekretarz Powiatu Goleniowskiego Anna Stępień-Buryszek.

W Czasie Reakcji przypomnimy historie Pani Sofiji, młodej kobiety z Ukrainy która od lat nie może wyrobić dowodu tożsamości, który pozwoli jej legalnie i normalnie funkcjonować na terenie naszego kraju. Sofija z rodzicami przyjechała do Polski 11 października 2014 roku w wieku 11 lat. Dziś okazuje się że jako osoba pełnoletnia, aby pozostać w Polsce musi wrócić z rodzicami na Ukrainę i tam w ukraińskiej placówce przejść procedurę weryfikacji tożsamości, po czym dopiero będzie mogła wyrobić dowód osobisty i paszport. O swojej sytuacji Pani Sofija mówiła w Czasie Reakcji w piątek. Wtedy też na naszą antenę zadzwonił konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej, który udzielił naszej bohaterce niezbędnych informacji, gdzie i jak skontaktować się z Konsulatem. Dziś w naszej audycji konsul honorowy Ukrainy opowiedział o tym, z jakimi problemami najczęściej do konsulatu w Szczecinie zgłaszają się osoby przyjeżdżające z Ukrainy, są to między innymi oszustwa.

W październiku 2024 roku na schodach budynku przy Alei Wojska Polskiego 46 w Szczecinie gdzie mieści się kultowy Bar "Pasztecik" została zamontowana mozaika która wygrała w konkursie Urzędu Miasta. To jedna z pięciu mozaiek które powstały we współpracy autora Kamila Winnickiego z seniorkami z Domu Kultury Dom Senior na Solwinie. Okazuje się że dzieło trzeba zdemontować na czas remontu schodów. Co na to autor dzieła i właścicielka Baru Pasztecik Bogumiła Polańska?

Za oknami od kilku dni czuć wiosnę. Czy taka słoneczna pogoda i coraz wyższe temperatury utrzymają się na święta i po weekendzie? Na to pytanie odpowiedział Grzegorz Walijewski z IMGW w Warszawie.
1234567