Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Mischa Maisky – wiolonczelista. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
Mischa Maisky – wiolonczelista. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
Gram na włoskiej wiolonczeli francuskimi i niemieckimi smyczkami na austriackich i niemieckich strunach. Sześcioro moich dzieci urodziło się w czterech różnych krajach. Moja druga żona jest w połowie Sri Lanką w połowie Włoszką. Jeżdżę japońskim samochodem, noszę szwajcarski zegarek, indyjski naszyjnik i czuję się jak w domu wszędzie tam, gdzie ludzie cenią i cieszą się muzyką klasyczną.

Tak o sobie mówi Mischa Maisky – światowej klasy i sławy jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów naszych czasów.

Urodził się na Łotwie, kształcił w Rosji, skąd wyemigrował do Izraela i szybko został entuzjastycznie przyjęty w Londynie, Paryżu, Berlinie, Wiedniu, Nowym Jorku i Tokio, a także w pozostałych głównych ośrodkach muzycznych po obu stronach globu.

Stały gość najważniejszych międzynarodowych festiwali i najlepszych orkiestr na świecie, współpracował z takimi dyrygentami, jak m.in. Vladimir Ashkenazy, Daniel Barenboim, Leonard Bernstein, Charles Dutoit, Carlo Maria Giulini, James Levine, Lorin Maazel, Zubin Mehta i Riccardo Muti, a jego partnerstwa obejmowały takich artystów, jak choćby Martha Argerich, Joshua Bell, Janine Jansen, Gidon Kremer, Lang Lang, Radu Lupu, Peter Serkin, Maxim Vengerov, żeby wymienić tylko kilku.

Jednym z bardzo ważnych momentów w Jego karierze był rok 2000, poświęcony głównie światowemu tournée bachowskiemu, które obejmowało ponad 100 koncertów. Aby wyrazić swój głęboki podziw dla tego wielkiego kompozytora, Mischa Maisky po raz trzeci nagrał Suity solowe Johanna Sebastiana Bacha.

Przedstawił je również w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w 2017 roku. Natomiast w piątek, 5 kwietnia 2024 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie brawurowo zagrał rzadko wykonywane Adagio con variazioni Ottorino Respighiego i Koncert wiolonczelowy nr 1 a-moll op. 33 Camilla Saint-Saënsa. Solistę i szczecińskich symfoników świetnie prowadził Rune Bergmann.

Po koncercie owacyjnie przyjętym przez publiczność, Mischa Maisky chętnie mówił m.in. o swojej wiolonczeli pochodzącej z pierwszej połowy XVIII wieku, którą zbudował słynny włoski lutnik Domenico Montagnana.
Posłuchaj eksluzywnego wywiadu Doroty Zamolskiej z wiolonczelistą Mischą Maiskym. Swojego głosu w tłumaczeniu rozmowy użyczył Mateusz Rzepecki.
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej
34567